صدام، یورش به ایران و ایدئولوژی هایش

یاد و خاطره جان برکفان پیروز خرمشهر گرامی باد

=============================

این نوشتار که به خامه اینجانب نگارش یافته پیش از این در 89/6/31 در روزنامه جام جم انتشار یافته است.

=============================

پژوهشگران عرصه روابط بین ‌الملل، محققان علوم سیاسی و جستجوگران تاریخ درباب چگونگی و چرایی تصمیم صدام در حمله به ایران در 31 شهریور 1359 بسیار سخن گفته‌اند. برخی اینان بیان داشته‌ اند که آرزوی تسلط بر منابع نفت ایران صدام را به چنین خیالی واداشت، شماری دیگر هراس از صدور انقلاب اسلامی و الگوبرداری عراقیان از انقلاب ایران را انگیزه‌ای پنداشته‌اند که سبب شد سودای فتح ایران در مخیله صدام پرورانده شود، بعضی نیز آوررده‌ اند که رقابت ایدئولوژیک میان ایدئولوژی حزب بعث و ایدئولوژی اسلامی ایران عامل اصلی واداشتن صدام به اتخاذ چنین تصمیمی بود، تعدادی دیگر هم در گفتمان‌ های خویش تحریک‌ ها و تشویق ‌های ابرقدرت‌ ها را برهانی بر ماهیت راستین تصمیم صدام برشمرده ‌اند و کسانی نیز رویای صدام در نیل به مقام رهبری و ایفاگر نقش اصلی بودن در منطقه خاورمیانه و حوزه خلیج فارس را موجبی بر صدور فرمان حمله به ایران دانسته ‌اند. به غیر از این براهین از عللی چون نارضایتی و پشیمانی صدام از امضای قرارداد الجزایر و توهم الحاق خوزستان به دنیای عرب و مشابه اینها در محافل سیاسی و مجامع علمی سخن ‌فراوان به‌میان آمده است.

نبردهای دلاورانه رزمندگان ایران در خرمشهر

بی ‌گمان در درستی یا نادرستی هریک از آرای یادشده دلایل فراوانی می‌توان عرضه داشت، اما در این مختصر نه سودای چنین کاری به سر است و نه مجالی برای واکاوی تمام این آرا، بلکه هدف آن‌ است ایدئولوژی‌ هایی که صدام از آنها بهره جست تا از سویی برای خود در دنیای اسلام و جهان عرب مشروعیتی فراهم آورد و از دیگر سوی حامیانی در میان دول و ملل عرب بیابد، معرفی شوند و درباره یکی از آنها یعنی ایدئولوژی پان‌ عربیسم اندکی مفصل‌ تر سخن گفته شود. آنچه از بررسی اسنادی چون متن سخنرانی‌ های صدام، جزوات آموزشی دولت عراق و مقالات مندرج در روزنامه ‌های آن روزگار عراق می‌ توان دریافت آن است که صدام از 3 ایدئولوژی به طور همزمان بهره می ‌جست، هرچند این ایدئولوژی ‌ها گهگاه تداخل‌ هایی در مضامین را نیز واجد بودند:

ویرانی خرمشهر در پی ددمنشی دشمن یورشگر نابخرد

ایدئولوژی حزب بعث: ایدئولوژی حزب بعث و وجه تبلیغاتی آن بر طرح شعارگونه مفاهیمی چون وحدت جهان عرب، سوسیالیسم و رفاه همگانی، ناسیونالیسم یا بهتر است گفته شود شوونیسم عربی، مبتنی بود. با وجود این بایسته است یاد شود این ایدئولوژی در درون مرزهای عراق نه‌تنها کاربرد چندانی نیافت بلکه حتی برعکس آن عمل شد، زیرا نه تنها بخش اعظم اعراب عراقی هیچ‌گاه به رفاه همگانی دست نیافتند بلکه اکثریت شیعی اعراب عراق حتی در ناسیونالیسم عربی چندان جایی نداشتند.

ویرانی خرمشهر در پی ددمنشی دشمن یورشگر نابخرد

ایدئولوژی شبه اسلامی مرتبط با همسان‌انگاری و همسان‌سازی تاریخی:بازسازی شخصیت ‌های نامدار تاریخ اسلام و برپاداشتن تبلیغات گسترده در زمینه یکسان پنداشتن جایگاه تاریخی صدام با آنان از جمله شیوه‌ هایی بود که بسیار مورد کاربرد قرار ‌گرفت. به عنوان نمونه، صدام خود را سعد ابن ابی‌وقاص و سردار قادسیه می‌ خواند. سعد ابن ابی‌‌وقاص که از سرداران نامی اعراب در دوران فتوحات اسلامی به‌شمار می ‌آید فرماندهی سپاهیان عرب را در جنگ با لشکریان ایران عصر ساسانی به عهده داشت و در نبرد قادسیه که در پی آن تیسفون، پایتخت امپراتوری ساسانی از سوی اعراب مسخر شد واجد مقام فرماندهی بود. صدام از همین رو ایرانیان را فارس ‌های مجوس آتش‌ پرست می‌ خواند و جنگ عراق با ایران را مشابه جنگ‌ های اعراب و ایران در دوران نخستین اسلامی برمی ‌شمرد و تلاش می ‌کرد خود را مبارز و حامی اسلام و ایرانیان را کافر و مخالفان اسلام جلوه دهد.

ایدئولوژی پان ‌عربیسم: پان‌ عربیسم که آرمانش تشکیل یک ابرکشور متحد عربی است ریشه در شورش ‌های اعراب علیه ترکان عثمانی در دوران جنگ جهانی اول دارد. در آن عهد جاسوسان انگلستان و بویژه نامدارترین‌ شان، لارنس عربستان، با وعده‌هایی چون ایجاد کشوری عربی در گستره جغرافیایی آبراه سوئز تا خلیج‌فارس یارای آن یافتند اعراب را علیه دولت عثمانی بشورانند. تا این هنگام پان‌ عربیسم به رغم آن‌که استعمارگران در برپایی آن ریاکارانه شرکت جسته بودند تنها نهضتی استقلال ‌طلبانه به شمار می ‌آمد که هدفش آزادسازی مناطق عربی از سلطه ترکان عثمانی بود. اما زین پس دگردیسی ‌هایی چند در آن پدیدار شد. افرادی چون ساطع الحصری، سامی شوکت و خیرالله طفاح پایه ‌های پان‌عربیسم نوین را برپا کردند، به هویت اسلامی اعراب اعتنایی نکردند و البته اندیشه ضدایرانی را به جریان اصلی پان‌ عربیسم مبدل کردند. پان ‌عربیست ‌ها تلاش کردند نفرت از ایران به افراد در کشورهای عربی آموزانده شود. در عراق به عراقیانی که همسران ایرانی‌ تبار داشتند گفته شد درصورت طلاق از سوی دولت 2500 دلار پاداش دریافت خواهند داشت. شماری نیز درخواست کردند کتاب‌هایی که اسباب بی‌ اعتباری اعراب می ‌شوند، سوزانده شوند. از کتابهای پیشنهادی می ‌توان به مقدمه ابن‌ خلدون، اندیشمند عرب ‌تبار مشهور قرن نهم هجری اشاره کرد. این کتاب که از مشهورترین آثار مرتبط با فلسفه تاریخ است و مندرجات ارزشمندش تا پیش از ظهور ژان‌باتیست ویکو در قرن هفدهم میلادی در اروپا نیز نظیری نداشت تنها بدین سبب مورد چنین هجمه ‌ای قرار گرفت که ابن ‌خلدون در آن از ایرانیان به عنوان سرآمدان علم تمجید کرده و اقرار داشته بود که بیشتر دانشوران تاریخ اسلام ایرانی بوده‌ اند.

شادمانی رزمندگان پس از بازپس گیری و آزادسازی خرمشهر

صدام همان‌گونه که دیلیپ هیرو، نویسنده کتاب طولانی‌ ترین جنگ نیز نگاشته است حتی در این توهم بود که اعراب خوزستان با شنیدن خبر ورود لشکریانش به درون مرزهای ایران قیام می ‌کنند و به نیابت از ارتش او شهرها را به تصرف درمی‌ آورند و از وی به عنوان آزادیبخش استقبال می‌ کنند، اما وقتی اعراب میهن‌پرست خوزستان دلیرانه در برابر صدام و لشکریانش ایستادگی کردند نه تنها آمال او بلکه آرزوهای تمام پان‌عربیست‌ها بر باد رفت.

/ 1 نظر / 76 بازدید
هم تباری از تهران

سلام خوشحالم از دیار مادری با هم تباری فرهیخته آشنا می شوم که از نسل آشنای غیور گیلانی ایران دوست است. اگر اجازه دهید شما را با نام سورنا گیلانی در وبلاگم لینک کنم. ضمناً عرض شکوه ای از بعضی هم تباران ملی ستیز دارم که در دو مطلب خدمتتان عرض می کنم : http://medpubre.persianblog.ir/post/73/ http://medpubre.persianblog.ir/post/53/ یک مطلب دیگر هم بد نیست ببینید : http://caspiland.com/%DA%A9%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B4-%DA%A9%D8%A8%DB%8C%D8%B1%D8%8C-%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B9%D8%A7%D8%AF%D9%84%D8%8C-%D8%B1%D9%86%D8%AC-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%B4.html اشتباه نکنید به قلم یک پان ترک یا پان عرب نیست ایشان مثلاً دانشجوی دکتری تخصصی هستند و بدتر از همه از تبار من و شما!!! فقط خواهش دارم آبرار گرامی نگویید اینها مشتی اندک هستند. حرفشان جدی نیست و ...... 20 سال پیش هم در سکوت پدران ما پان ترکیسم در آذربایجان ما نیرو گرفت. حالا را نگاه کنید اکثریت نیستند اما بلاخره کم هم نیستند!!! حالا بساطشان را سعی کردند در گیلان ایجاد کنند. چشم به راه کمک شما هستیم تا این نهال سمی در استان پای نگیرد.