بازگشایی دوباره تارنگار سرزمین جاوید و معرفی کتاب مجموعه روزنامه های جنگل

از آن روز که با تلخی بسیار و اندوهی افزون گفته آمد تارنگار سرزمین جاوید دیگر به روز نخواهد شد بیش از دو سال می گذرد . خوشبختانه اکنون یارای آن یافته شد تا دگر بار سرزمین جاوید با روندی نو بازگشایی شود . خدای را سپاس که شرایط به روزرسانی دوباره این تارنگار فراهم آمد و امید است تا در دوره نوین بتوان طرحی نو در انداخت و در راه شناساندن هر چه بهتر تاریخ پر فراز و نشیب ایران با همیاری دوستان ارجمندی که حتی در برهه های تعطیلی سرزمین جاوید نیز با مهر افزون خویش نگارنده را شرمنده ساختند گام های بزرگتر و ارزشمندتری برداشت .

=====================

معرفی یک کتاب:

نام کتاب : مجموعه ی روزنامه های جنگل ( نشریه ی نهضت جنگل )

به کوشش : امیر نعمتی لیمائی

ناشر و مکان نشر : امید مهر ، مشهد

تاریخ نشر : ١٣٨٩

قطع کتاب : رحلی

تعداد صفحات : ٢۴٠

مجموعه ی روزنامه های جنگل

 

================

بخشی از مقدمه کتاب :

... ناشناخته بودن نهضت جنگل و یا شناخت اندک دوستداران تاریخ ایران از ماهیت و چیستی نهضت جنگل بدانگونه است که برخی می پندارند رهبران نهضت جنگل درپی تجزیه طلبی و در اندیشه استقلال گیلان بوده اند ، شماری دیگر بر آن باورند که میرزا کوچک خان و یارانش سودای برپایی جمهوری سوسیالیستی در ایران به سر داشته اند ، عده ای نیز گمان می دارند که جنگلیان در دامان بلشویک های تازه پیروز روسیه پرورش یافته بودند ، بعضی نیز میرزاکوچک خان و یارانش را متهم بدان ساخته اند که سرسپرده و دست پرورده استعمار انگلیس و یا آلمان بوده اند و البته شمار به نسبت افزونی نیز جنبش جنگل را حرکتی ملی اسلامی برشمرده اند که با الهام از اصول آیین اسلام در جهت استقلال ایران و برپایی حکومتی مبتنی بر اسلام گام برداشته اند و ...

بلاشک در درستی و یا نادرستی هر یک از آرای یادشده در سطور فوق و یا نظریه هایی از این قبیل می توان دلایلی فراوان عرضه داشت ، به ویژه اگر نظریه پردازی در این زمینه با چاشنی احساس و تعصب و یا نگرش هخای سیاسی - اجتماعی خاص صورت پذیرد . اما آنچه برای مطالعه تاریخ و نقد حرکات تاریخ سازان به شیوه علمی لازم است بدون تردید گردآوری و پردازش داده های تاریخی به دور از مکنونات قلبی و عاری از هرگونه پیش داوری و به عبارت دیگر با یاری جستن از روح فلسفه تاریخ می باشد . نیازمند یادکرد است که نگارنده را در این مختصر خیال آن به سر نیست که درباره چند و چون نهضت جنگل تحقیق کرده و بیان دارد که آنان که بوده و چه می خواستند ، بلکه هدف تنها در دسترس همگان قرار دادن یکی از مهمترین و شاید اصلی ترین منابع شناخت افکار سردمداران جنگل یعنی ، روزنامه جنگل ، است که از لابه لای اخبار ، مقاله ها و تحلیل های مندرج در آن به آسانی می توان به اندییشه های برپادارندگان نهضت جنگل پی برد و به سادگی درستی یا نادرستی بنیان نظریه های گوناگون ایراد شده درباره نهضت جنگل را دریافت ، چرا که متون نگارش یافته شده در روزنامه جنگل بدون هیچگونه ریب و دودلی تراوش شده از ذهن و فکر سردمداران نهضت جنگل است و بازکننده مکنونات قلبی و منعکس کننده ضمیر درون آنها به شمار می اید .

=====================

مدت کوتاه عمر انسان اجازه نمی دهد که هرکس جداگانه یک یک کارها را تجربه کند ، ناچار باید از تجارب دیگران ، خاصه گذشتگان ، هم بهره یافت و این چیزی است که از تاریخ بدان می توان رسید ... ابن فندق

 

 ===================

 

/ 3 نظر / 44 بازدید
محمود محمدی

امیر جان سلام امیدوارم همیشه موفق و پاینده باشی خوشحالم از اینکه وبلاگ را دوباره راه انداختی. به وسعت خلیج همیشگی فارس و شکوه نامنتاهی تخت جمشید برایت آرزوی موفقیت دارم.

امیر نعمتی لیمائی

جناب روزبه گرامی با سلام و سپاس از مهر افزونتان . در پاسخ به فرمایش شما باید عرض کنم که مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نزدیک به یکصد منبع تاریخ ایران و اسلام و از جمله تاریخ طبری ( هم به زبان عربی و هم ترجمه ان به زبان فارسی ) را در قالب یک CD انتشار داده است . در نمایشگاه کتاب نیز همه ساله این مرکز غرفه ای برای ارائه محصولات خویش دارد . برای آگاهی بیشتر می توانید به نشانی زیر مراجعه فرمایید . http://www.noorlib.com/DLView/Default.aspx?LanguageID=1 پیروز و سرفراز باشید .

امیر نعمتی لیمائی

محمود محمدی گرامی بزرگواریتان شایان ستایش است . بسیار سپاسگزارم . پیروز و سرفراز باشید .